txtMenuT.jpgtxtMenuB.jpg
  • Odwiedziło nas: 123736 osób
  • Do końca roku: 346 dni
  • Do wakacji: 158 dni
txtAnkieta.jpg

Jakie zajęcia sportowe Cię interesują? W czym byś wziął udział 

Pokaż wyniki
txtAnkietaB.jpg
Logo BIP

Marzec 2015

Jesteś tu: Strona główna » Marzec 2015

Galerie

"W Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych w Kędzierzynie-Koźlu odsłonięto tablicę upamiętniającą więzionych i męczonych w kozielskim Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego.


Umieszczenie tablicy na fasadzie kamienicy przy ulicy Piastowskiej to efekt wieloletnich starań Bogusława Rogowskiego, którego ojciec również był tu więziony. Obecnie w budynku mieści się bursa szkolna, ale do połowy lat pięćdziesiątych był Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. W podziemiach więzieni byli członkowie organizacji wolnościowych i patriotycznych sprzeciwiający się reżimowi komunistycznemu.


Uroczystości z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się w kozielskim kościele parafialnym. Następnie uczestnicy przemaszerowali pod budynek bursy, gdzie po przemówieniach odsłonięto tablicę. Dokonał tego m.in. Józef Paczos ostatni żyjący z więzionych tu Żołnierzy Wyklętych.


W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, służb mundurowych, organizacji patriotycznych i kombatanckich, a także kibice Chemika."cytat ze strony. http://kk24.pl/teraz-nikt-moze-miec-watpliwosci-w-tej-kamienicy-ubecy-katowali-zolnierzy-wykletych-zdjecia-wideoLink do filmu z obchodów uroczystości: https://www.youtube.com/watch?v=6VYPthzdUP4


http://kk24.pl/teraz-nikt-moze-miec-watpliwosci-w-tej-kamienicy-ubecy-katowali-zolnierzy-wykletych-zdjecia-wideo/