txtMenuT.jpgtxtMenuB.jpg
  • Odwiedziło nas: 123745 osób
  • Do końca roku: 346 dni
  • Do wakacji: 158 dni
txtAnkieta.jpg

Jakie zajęcia sportowe Cię interesują? W czym byś wziął udział 

Pokaż wyniki
txtAnkietaB.jpg
Logo BIP

27.02.2016 Piesza wycieczka Sławięcice (obóz pracy przymusowej z okresu II Wojny Światowej)

Jesteś tu: Strona główna » 27.02.2016 Piesza wycieczka Sławięcice (obóz pracy przymusowej z okresu II Wojny Światowej)

Galerie

    W dniu 27.02.2016 odbyła się piesza wycieczka młodzieży. Udział brało 8 wychowanków pod opieką wychowawcy Ł. Chełmińskiego. Tym razem tematem wyjścia były pozostałości obozu pracy przymusowej należącego do Blechhammer północ byłej fili obozów Auschwitz-Birkenau.

    Podczas całodniowej wycieczki grupa odwiedziła Stowarzyszenie Blechhamer 1944, gdzie dzięki współpracy z panem W. Ociepskim młodzież poznała historię „Bitwy o benzynę”, zapoznała się ze zbiorami stowarzyszenia oraz miała możliwość zadania pytań na interesujące ją tematy dotyczące okresu II Wojny Światowej na terenie ziemi kędzierzyńskiej i sławięcickiej.

    Kolejnym punktem programu był teren byłego obozu pracy przymusowej Judenlager w Sławięcicach, w którym wychowawca przedstawił historię obozu i łączące go powiązania z obozem w Auschwitz.

    Zwiedzono pozostałości zabudowań w skład, których wchodzą wieże wartownicze, piec krematoryjny i liczne bunkry rozmieszczone w lesie sławęcickim. Obóz został wyzwolony 26.01.1945 r. przez wojska sowieckie.

    Na zakończenie zwiedzania terenu byłego obozu pracy przymusowej młodzież zapaliła znicze pod pomnikiem upamiętniającym jego ofiary, który został wzniesiony w 1968 r.

    Podczas oczekiwania na autobus grupa miała czas na refleksję i przemyślenia oraz przedstawienie swoich spostrzeżeń. Wycieczka zakończyła się powrotem do kozielskiej bursy.